Čtvrtek, 28 března, 2024
aktuálně

Civilní a vojenské letecké hodinky

Zde už se začínáme bavit o „Vysoké hodinářské“. V těchto případech se jednalo o maximálně dokonalý výrobek spojený s účelností. Až na vyjímky se v armádě využívaly pouze kvalitní zavedené firmy jako Omega , IWC, Lange Söhne, AP, Rolex, Patek Philippe – výkup hodinek apod. Samozřejmě, že v řadě států byly dodavateli i jiné než švýcarské firmy, ale já se v tomto případě budu věnovat jenom několika kouskům. V Anglii používala armáda i hodinky od firmy IWC Schaffhausen. Jednalo se o modely „Mark X“ a „Mark XI“ neboli „Mark Ten“ a „Mark Eleven“. Dneska jsou to již kultovní hodinky. Ovšem byl zde ještě jeden model, o kterém se už tolik nepíše. „Mark IX“ neboli „Mark Nine“. Ony vlastně žádné „Mark Nine“ ani nebyly. V tomto případě se jednalo o první hodinky vyrobené u IWC speciálně pro piloty. Stroj, který v těchto hodinkách tiká, je jejich vlastní výroby pod označením „c. 83“ s ručním nátahem a malou vteřinovou ručkou. Pod tímto označením je známe, až když je objevili po čase sběratelé a dnes už se jim jinak neřekne.

Hodinky Omega

Naprostou klasikou jsou letecké Omegy – výkup hodinek praha. Jejich pozice je neotřesitelná. Naštěstí se vyskytovaly i na našem území. Tyto hodinky mají odskočenou natahovací korunku, do které je zapuštěný krček pouzdra. Stroj byl použit opět firemní, pod označením „cal. 35,5 SOB T1“. Pouzdro je z nerez oceli a má šroubované víčko. Rámeček na sklo je složený ze dvou kusů, kde spodní díl je přišroubovaný k pouzdru a horní díl je otočný, s šipkou ukazující dobu letu. Příchytky na pásek nejsou vyjímatelné ale natvrdo přivařené. Tyto hodinky se vyráběly okolo roku 1934 a existovaly i ve více variantách.

Ostatní výrobci hodinek

Další podobný notoricky známý model vyráběla i firma Zenith. U nich  je hezké to, že strojek kryje sklíčko, což dává hodinkám elegantní pocit noblesnosti. Nevýhodou je to, že pouzdro není z nerez oceli, ale pouze pochromované. Stroj má krásnou mikro regulaci typickou pro firmu Zenith. I v jejich případě existuje několik variant. Zajímavý model vlastní ve své sbírce přímo firma Zenith. Pouzdro má tvar podobný pouzdru hodinek, které vyráběla firma Eterna pro Československou armádu, ale stroj je typický Zenith kalibr 15. Na číselníku je nápis „ZENITH SPECIAL“. Foto je pouze ilustrativní. Jako strojek byl u leteckých hodinek použit kalibr 15 a jeho varianty tj. 15-1 a 15-2. Manfred Rössler v knize „ZENITH: Swiss Watch Manufacture Since 1865“ u leteckých hodinek uvádí, že jako výchozí bod pro letecké hodinky byl použit kalibr 15 linek N.V.S.1. V téže knize v tabulce strojů a kalibrů je u N.V.S.1. uvedeno, cituji „U Zenithu už není známo co tyto zkratky znamenají“. Co ale známo je, jsou data a počty (samozřejmě přibližné) vyrobených strojů – zastavárna nemovitostí. Kalibr 15 a 16 linek je společně sloučený do jedné kolonky, která uvádí rok výroby 1908 až 1931, počet kusů 173.800, ale obou kalibrů. Jednotlivě se neuvádí. V tomto jsou ještě k tomu obsaženy i kalibry 15-1 a 15-2. Navíc jsem se v těchto hodinkách setkal i s naprosto odlišnou konstrukcí stroje, kdy na stroji byla vyražena signatura „Georges Favre Jacot“, ale na číselníku „ZENITH“ a stroj je opět značený jako kalibr 15.

Předchozí článek
Nahlédněte do budoucnosti, není to nemožné
Další článek

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články